Ostroga piętowa - objawy, leczenie, zapobieganie

Ostroga piętowa - objawy, leczenie, zapobieganie

Ból pięty może pojawić się znienacka i to nie tylko u zawodowych biegaczy. Ból pięty początkowo może doskwierać tylko podczas ruchu, chodzenia. Jeśli nie podejmie się w tym czasie żadnych działań, ból będzie nasilał i z czasem nie będzie ustępował nawet podczas siedzenia czy leżenia. Osoby cierpiące na ból pięty oceniają, że jest on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jaka jest w ogóle przyczyna ostrego bólu pięty? Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy, zwane również ostrogą piętową czy ostrogą Haglunda. Ostroga piętowa to schorzenia osób aktywnych, uprawiających sporty obciążające stopy, np. tenis ziemny, bieganie, siatkówka. Zapalenie rozcięgna stopy może pojawiać się też w podeszłym wieku, u których częste są deformacje stóp.

Ostroga piętowa (ostroga Haglunda)

Ostroga piętowa, czyli Calcar calcanei jest zespołem bólowym lub stanem zapalnym w podeszwie stopy, który często dotyka osób z nadwagą, osób spędzających sporo czasu na stojąco oraz zawodowych biegaczy długodystansowych.  Ból u podstawy pięty, tzn. Calcar calcanei, jest postrzegany jako zwyrodnienie narastające, ponieważ występuje głównie w wyniku powstania narośli kostnej spowodowanej przez długotrwałe przeciążenie stopy w okolicy pięty. Stan ten wywołuje zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest bardzo bolesne i może uniemożliwiać ruch lub ograniczać poruszanie się.  Główną przyczyną ostrogi piętowej jest ostro zapalenie pojawiające się w miejscu połączenia kości stopy z rozcięgnem piętowym. Jest to newralgiczna część stopy, która ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu podczas każdego kroku. Na pojawienie się ostrogi piętowej może też wpływać źle dopasowane, niewygodne obuwie, które stymuluje powstawanie niebezpiecznych przeciążeń stóp.  Istotną przyczyną ostrogi piętowej może też być nadwaga. Zbyt  duża waga ciała wywołuje silny nacisk na stopę, a to sprawia, że łuk stopy spłaszcza się, a samo rozcięgno podeszwy ulega jeszcze mocniejszemu naciągnięciu. Gdy dochodzi do powstawania stanu zapalnego, to w miejscu przyczepu kości do rozcięgna mogą odkładać się złogi wapienne. To właśnie te zgłosi tworzą narośl kostną przypominającą kształtem ostrogę. Skutkiem ubocznym pojawienia się ostrogi piętowej jest ogromny, ostry ból, który w dużym stopniu ogranicza normalne poruszanie lub w ogóle je uniemożliwia. Dolegliwość jest trudna do wyleczenia, ponieważ nawraca się przy każdym nadmiernym obciążeniu stopy.Przyczyny powstania ostrogi piętowej:

 • Stojący tryb pracy
 • Uprawienie sportów obciążających stopy: np. bieganie, tenis ziemny, siatkówka
 • Nadwaga (zbyt wysoka masa ciała)
 • Niewygodne obuwia (buty na wysokim obcasie)
 • Płaskostopie
 • Podeszły wiek (wraz wiekiem dochodzi do naturalnego niszczenia elementów kostno-stawowych)

Ostroga piętowa – objawy

Ból może być ostry lub przewlekły, w ostrej fazie ból jest intensywny i nagły, a przewlekły ból ma niższą intensywność, ból jest tępy, występuje stopniowo i może mieć efekt długotrwały, w ciągu dnia nie ustępuje. Aby zmniejszyć ostry ból stosuje się odpowiednie leczenie lub rehabilitację. Zespół ostrogi piętowej najczęściej dotyka osób, które wykonują pracę stojącą lub ich praca wiąże się z zawodowym chodzeniem czy bieganiem.  Ostroga piętowa może łączyć się z różnymi odkształceniami stopy (stopa płaska, sztywność ścięgna Achillesa itp.)

Pierwszym objawem, który pozwala zidentyfikować dolegliwość jest ostry ból pięty. Początkowo ból pięty pojawia się tylko podczas chodzenia i może słabnąć lub zanikać w trakcie chodzenia. Ból pięty pojawia się zawsze po dłuższym spacerze lub po intensywnym obciążeniu stopy. Wielu chorych ocenia, że ból po pojawieniu bardzo długo utrzymywał się na podobnym poziomie. W pewnym momencie, ból może nagle zintensyfikować się i uniemożliwić poruszanie. Chorzy twierdzą, że w zaawansowanym stadium, ból utrzymywał się nawet podczas leżenia czy siedzenia. Aby ostatecznie zdiagnozować ostrogę piętową, należy wykonać zdjęcie RTG. Na wykonanym zdjęciu rentgenowskim powinna być widoczna ostra narośl kostna na stopie.

Leczenie ostrogi piętowej

Gdy okaże się, że cierpimy na ostrogę piętową lub dopiero podejrzewamy u siebie tą dolegliwość należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, aby wykonać badania i potwierdzić lub wykluczyć ostrogę piętową.   Tym schorzeniem zajmują się głównie ortopedzi, ale w przypadku wątpliwości możesz udać się do lekarza rodzinnego. Ostroga piętowa jest trudna w leczeniu, dlatego pierwszym etapem jest zmniejszenie dolegliwości i przywrócenie komfortu chodzenia. Jeśli ból jest ostry i doszło do zapalenia rozcięgna, specjaliści zalecają stosować okłady z lodu, odpoczywać oraz stosować metody terapeutyczne, takie jak: masaż, terapia uderzeniowa, ultradźwięki. Następnie zwraca się uwagę na wagę chorego, jeśli jest zbyt wysoka, należy skupić się na uzyskaniu optymalnej masy ciała. Chorzy muszą też bezdyskusyjnie zrezygnować z niewygodnego obuwia (np. buty na obcasie) oraz w maksymalnym stopniu ograniczyć sporty, które obciążają stopy czy pracę na stojąco.

Metodyka leczenia ostrogi piętowej

Ultradźwięki  (fonoforeza)  – zwykle należy odbyć serie 3 zabiegów z ultradźwiękami, aby zauważyć poprawę. Stosowana dawka to 0,8 W/cm2. Zabieg działa silnie bodźcowo na organizm, dlatego jego wpływ jest naprawdę spory i daje doskonałe efekty terapeutyczne. Zabieg polega na tym, że na chorą stopę są nakładane specjalne preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a następnie stosuje się ultradźwięki, które ułatwiają i zwiększają wchłanianie substancji aktywnych.

Jonoforeza – w pewnym stopniu polega na tym samym, co fonoforeza. W tym zabiegu również nanosi się na stopę substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak tym razem leki aplikowane są przez skórę z pomocą prądu stałego.

Krioterapia – jest to zabieg o działaniu silnie przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Krioterapia miejscowa polega na intensywnym schłodzeniu chorego miejsca, wykorzystując do tego ciekły azot i temperaturze od -100 stopni Celsjusza do -180 stopni Celsjusza. Zarówno w przypadku krioterapii, jak i kinezyterapii efekty zabiegów są dobre, niestety nie pojawiają się one od razu.

Zabiegi laserowe – jest skutecznym zabiegiem na ostrogę piętową. Polega na naświetlaniu chorych tkanek stopy wiązką lasera o działaniu biostymulującym. Jest to laser zaliczany do wysokoenergetycznych, które wywierają bardzo silny wpływ na ludzką tkankę, nie wywołując skutków ubocznych.  Laser wykorzystuje energię w spektrum podczerwieni, która ma zdolność miejscowej stymulacji tkanki. Efektami działania lasera biostymulującego są; szybsze gojenie, stymulowanie metabolizmu tkanek, intensyfikacja reakcji uśmierzających ból . Regularne stosowanie zabiegów laserowych pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.  Warto wspomnieć, że naświetlanie laserem daje też najbardziej trwałe efekty.

Kinezyterapia miejscowa – pod tym trudnym pojęciem kryje się gimnastyka lecznicza, która jest wykonywana pod okiem fizjoterapeuty. Może być też wykonywana samodzielnie w domu, ale bardzo ważna jest systematyczność. Wykonywanie kinezyterapii pozwala skutecznie rozluźnić oraz rozciągnąć mięśnie i rozcięgno podeszwowe.

Fala uderzeniowa  (ESWT) – najczęściej rekomendowanym zabiegiem na ostrogę piętową jest fala uderzeniowa, która nie tylko redukuje nieprzyjemne objawy, ale przede wszystkim zwalcza ich przyczynę! Na czym polega zabieg z uderzeniem fali? Otóż chora stopa jest poddana działaniu ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki kumulują się w chorej tkance, a następnie niszczą złogi wapienne, które tworzą narośl kostną będącą przyczyną bólu.

Wstrzykiwanie czynników wzrostu – jest to najbardziej nowoczesna metoda terapeutyczna.  Polega na wstrzykiwaniu, bezpośrednio w rozcięgno czynników wzrostu. Czynniki wzrostu to białka, które są produkowane przez płytki krwi, ale te pozyskane z krwi chorego.  Wstrzyknięcie czynników wzrostu powoduje szybkie wyeliminowanie stanów zapalnych oraz stymulowanie regeneracji chorych tkanek.  Efekty zabiegu są widoczne dopiero po 6 tygodniach. Ponieważ jest to nowoczesna metoda , rzadko jest refundowana w państwowych szpitalach. Wykonanie zabiegu w prywatnej klinice to koszt sięgający nawet 2000 zł.

Jeśli ból jest bardzo silny, stosuje się maści przeciwbólowe zawierające niesteroidowe substancje o działaniu przeciwzapalnym. Możliwe jest też nastrzykiwanie bolesnego miejsca, tworzenia tzw. blokady. Zastrzyki zawierają glikokortykosteroidy, najczęściej jest to zawiesina hydrokortyzonu w nowokainie.


Leczenie chirurgiczne ostrogi piętowej

Istnieją ciężki przypadki ostrogi piętowej, gdzie ani leczenie farmakologiczne, ani metody terapeutycznie nie przynoszą jakichkolwiek efektów. W takich sytuacja może dojść nawet do mocnej deformacji stopy. Wówczas jedynym wyjściem jest usunięcie deformacji stopy operacyjnie. Niestety po operacji wymagana jest długa rekonwalescencja, rana trudno się goi, a na dodatek ostroga piętowa bardzo lubi się nawracać.

Jak zapobiegać ostrodze piętowej?

Aby zapobiec pojawieniu się zwyrodnienia należy podjąć odpowiednie działania.  Specjaliści rekomendują wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne oraz dodatkowo wykonywać rozciąganie ścięgna Achillesa. Jest to szczególnie ważne dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Kolejna istotną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia oraz unikanie przeciążenia stopy, można stosować specjalne podkładki ortopedyczne. Warto przyłożyć też uwagę do utrzymania prawidłowej osi kończyny dolnej, czyli unikać koślawienia stopy. Ostroga piętowa  pojawia się też częściej u osób z nadwagą, dlatego należy dbać o utrzymanie właściwej masy ciała.

Ostroga piętowa – ćwiczenia, rehabilitacja

Jeśli jesteś osobą, u której zdiagnozowano ostrogę piętową, właściwe ćwiczenia fizyczne powinny stać się stałą częścią Twojego planu leczenia. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala przede wszystkim zmniejszyć ból. Większość tego typu ćwiczeń nie jest trudna ani czasochłonna. Ćwiczenia można wykonywać w domu, nie trzeba umawiać się na sesje z rehabilitantem.  Podczas wykonywania ćwiczeń należy zawsze pamiętać o kilku elementarnych zasadach:

 • Podczas wykonywania ćwiczeń nie powinieneś odczuwać bólu, jedynie delikatne rozciąganie.
 • Ćwiczenia na ostrogę piętową powinny być wykonywana rano, kiedy nasze stopy są wypoczęte. Można ćwiczyć kilka razy dziennie, np. rano i wieczorem.
 • Każde ćwiczenie powinno być wykonane w seriach po 10 powtórzeń. Pojedyncze ćwiczenie powinno trwać ok. 10 sekund.
 • Nie wykonuj ćwiczeń, gdy Twoje stopy są zmęczone. Przed wykonywaniem ćwiczeń zapewnij swoim stopom ok. 20 minut odpoczynku.
 • Aby ćwiczenia przyniosły efekt należy je wykonywać regularnie. Intensywność ćwiczeń powinna być dopasowywana indywidualnie.  Specjaliści zalecają ćwiczyć przez minimum 8 tygodni, wykonując każdego dnia trzy serie ćwiczeń.
 • Nie trzeba wykonywać każdego dnia tego samego zestawu ćwiczeń.

Podstawowe ćwiczenia na ostrogę piętową

Ćwiczenie polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego – to ćwiczenie warto jest wykonywać każdego poranka podczas swojego zestawu ćwiczeń. W czasie nocnego wypoczynku, rozcięgno podeszwowe kurczy się i traci swoją elastyczność. To dlatego właśnie po przebudzeniu i szybkim wstaniu z łóżka może być odczuwalne wzmocnienie bólu. Jak należy ćwiczyć?  Za pomocą dłoni lub ręcznika postaraj się delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia. Przytrzymaj je w takiej pozycji przez 10 sekund. Warto jednocześnie masować śródstopie stopy za pomocą kciuka drugiej ręki.

Ćwiczenie z piłeczką – warto wykonywać masaż stóp za pomocą piłeczki. Po przebudzeniu, usiądź na brzegu łóżka i delikatnie opuść stopy na podłogę. Pod obolałą stopę włóż piłeczkę (np. piłeczka do tenisa stołowego) lub butelkę napełnioną  wodą.  Umieszczony przedmiot przesuwaj od pięty w stronę palców.

 Ćwiczenie rozciągające mięśnie łydki -  jest zalecane jako ćwiczenie uzupełniające. Stajemy naprzeciwko ściany, opieramy się na wyprostowanych rękach. Następnie jedną nogę wystawiamy do przodu i uginamy ja w kolanie. Drugą nogę przesuwamy do tyłu, ale utrzymujemy ją wciąż w pozycji wyprostowanej.  Przednią (zgiętą) nogę uginamy tak mocno, aż poczujemy napięcie mięśni w  drugiej nodze.

Antispur Duo Forte – zestaw wkładek i kremu na ostrogę piętową – cena, gdzie kupić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy walka z ostrogą piętową nie jest prosta. Leczenie ostrogi piętowej  nie powinno się ograniczać tylko do zabiegów, ćwiczeń czy operacji. Wciąż trwają badania, medycyna się rozwija, dlatego możemy walczyć z różnymi dolegliwościami, w tym z ostrogą piętowa na co raz to nowe i lepsze sposoby.  Obecnie najlepiej ocenianym sposobem jest zestaw Antispur Duo Forte, który zawiera specjalny krem i wkładkę wyprofilowaną  specjalnie dla osób cierpiących na ostrogę piętową. Stosowanie zestawu pozwala zregenerować chorą piętę i zredukować ból.

Jak dokładnie działa zestaw Antispur Duo Forte?

Głównym zadaniem wkładki dołączonej do zestawu Antispur Duo Forte  jest zapewnienie mechanicznego wsparcia chorej stopy. Dzieje się to poprzez skuteczną amortyzację chorej stopy podczas każdego ruchu, stawiania każdego kroku. Za sprawą wkładki stopa nie doświadcza mechanicznego „uderzenia” o podłoże w trakcie ruchu. W innym przypadku każdy ruch, każdy krok powoduje powstawanie całej serii mikrowstrząsów. Te mikrowstrząsy są odpowiedzialne za silny, nieprzyjemny ból. Dzięki amortyzacji mikrowstrząsów, zanika odczuwanie silnego bólu. Wkładka jest wykonana z wytrzymałego, ale miękkiego silikonu, który dopasowuje się do każdego kształtu stopy.  Materiał, z którego jest wykonana wkładka zalicza się go grupy polimerów biokompatybilnych, co daje uczucia posiadania dodatkowej, ochronnej warstwy pokrycia na stopie.

Do zestawu dołączono również krem, który pielęgnuje skórę stóp, minimalizuje podrażnienia i redukuje ból. Krem zawiera witaminy A i E, które natłuszczają, regenerują i nawilżają skórę. Pozwala to wyeliminować ryzyko pojawienia się bolesnych otarć i odcisków. Nawilżenie skóry zwiększa jej elastyczność i zapobiega częstemu pękaniu skóry na piętach. Do składu kremu dodano również D-Panthenol (witaminę B5), która koi stany zapalne, podrażnienia skóry i przynosi ulgę schorowanej stopie.

Czy jest Antispur Duo Forte jest skuteczny?

Zestaw został przetestowany w australijskim ośrodku badawczym na 183 osobach, które cierpiały na ostrogi piętowe. Grupa chorych została podzielona na trzy mniejsze grupy, gdzie grupa nr 1 stosowała tradycyjne metody leczenia, grupa nr 2 stosowała zestaw Antispur Duo Forte, natomiast grupa nr 3 nie podejmowała żadnych działań. Po 4 tygodniach badań, wyniki pokazały, że 87% badanych z grupy nr 2, która stosowała Antispur Duo Forte zaobserwowało poprawę. Dla porównania w grupie pierwszej  tylko 22% odczuło poprawę. Skuteczność zestawy Antispur Duo Forte potwierdzają też liczne, pozytywne opinie, które można znaleźć w Internecie. 

Antispur Duo Forte

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!
4.5 5 15